Pamiętaj mnie

 
 
 
 

Zadbajmy o potrzeby dzieci

Zadbajmy o potrzeby dzieci

Gotowanie dla całej rodziny jest zjawiskiem problematycznym, szczególnie, jeśli domownicy bywają kapryśni i wybredni. O ile jednak z dorosłymi da się negocjować i w ten czy inny sposób przekonać do wartości urozmaiconego, domowego jedzenia, o tyle z dziećmi niemal zawsze występują problemy. Rzecz jasna problemów nie należy bagatelizować, bo od naszego zachowania zależą kulinarne przyzwyczajenia, jakie wszczepimy swoim dzieciom. Jeśli zatem martwi nas temat dziecięcej otyłości, lub zbytniego niedojadania, zwróćmy uwagę na kilka istotnych elementów.

Po pierwsze śniadanie – podstawa w diecie zarówno dzieci jak i dorosłych. Wypuszczanie latorośli do szkoły bez pierwszego posiłku, jest błędem, którego należy się wystrzegać. Zadbajmy o to, by dziecko zabrało ze sobą kanapki, zamiast paczki chipsów, batoników i ciasteczek. Z drugiej strony wiele mówi się o tym, żeby dziecka do jedzenia nie zmuszać (reguła ta nie dotyczy śniadania- śniadanie jeść musi). Jeśli zatem na talerzu coś jeszcze zostało, a dziecko nie wyraża chęci, by skończyć posiłek, błędem jest „wciskać” w nie na siłę resztę obiadu. Dzieci potrafią zadbać o swoje żywieniowe potrzeby i jeśli w brzuszku zacznie im burczeć, z pewnością dadzą nam o tym znać (rzecz jasna niedopuszczalne jest, aby miejsce obiadu zajęła paczka chipsów).

Być może my doceniamy smak wykwintnych potraw, delektujemy się nimi i radujemy podniebienie. Dla dzieci jednak posiłek to bardzo często przymusowe przerwanie zabawy czy oglądania ulubionej bajki, co wiąże się ze zwyczajną nudą. Dobrze jest zaangażować dziecko w przygotowanie posiłku, namówić je do pomocy. Czyż nie jest tak, że własnoręcznie przygotowanie danie smakuje nam o wiele lepiej niż w najdroższej restauracji? Z dziećmi powyższa zasada również świetnie się sprawdzi.

W niektórych domach praktykuje się robienie dla dziecka oddzielnego obiadu, innego niż jedzą dorośli. Latorośl jednak podświadomie wyczuje, że ma na talerzu coś innego niż rodzice, przez co może poczuć się zniechęcone do spożycia posiłku.

Pamiętajmy też o jednym – dziecku powinniśmy zapewnić jak najwięcej ruchu. Komputery i konsole do dobre zabawki, jednak wielogodzinne śledzenie akcji na monitorze nie zapewni dziecku zdrowia i kondycji. Dlatego zadbajmy o wspólne spędzanie czasu, spacery i jak najwięcej spędzanych razem chwil.

Wstaw na stronę:

Powrót do listy artykułów

Komentarze

Nie ma komentarzy

Dodaj komentarz

Nie jesteś zalogowana(y) i Twój komentarz pojawi się po sprawdzeniu przez moderatora


Najnowsze komentarze

2014-12-12 08:22:40 - Dodany przez !olalala - Dodany do przepisu Pizza bianca

ze zszywki mnie przygnało :)
nie wiedziałam, że to sie nazywa biała pizza, w polskich pizzeriach nie spotkałam sie z taką nazwą, z resztą wszystko jest z sosem pomidorowym ;) ale pogrzebałam w google i może wiecie, jaka jest różnica między pizza bianca sfogliata a pizza bianca alla romana ?

2014-11-26 18:25:43 - Dodany przez !dandyska - Dodany do przepisu Dżem z jeżyn i jabłek

jak zrobić dżem z jeżyn i jabłek z żelfiksem?

2014-11-04 18:13:16 - Dodany przez !zaba - Dodany do przepisu Mieso duszone z cebulką

20 minut to za mało

2014-10-21 12:54:18 - Dodany przez Agatta - Dodany do przepisu Muffinki bananowe

muffiny nie są suche, to zasługa oleju oraz bananów, generalnie babeczki z masłem są bardziej suche, a te na oleju wilgotniejsze :)

2014-10-20 19:42:51 - Dodany przez !kinga - Dodany do przepisu Muffinki bananowe

Witam.Babeczki wygladaja na wyrosniete.A czy sa rowniez wilgotne? To dla mnie wazne, czesto sa "suszki"ktorych nie cierpie.

Wszelkie prawa zastrzeżone Gwiazdywkuchni.pl - Przepisy kulinarne