Woda

Woda to życiodajna substancja, bezwonna, bezbarwna, pozbawiona smaku i kalorii. O tym, że jest niezbędna do życia wszystkim żywym organizmom wiemy wszyscy. Bez niej nie przetrwałby żaden człowiek, żadna roślina, żadne zwierzę. Aby być zdrowym, każdy człowiek musi codziennie przyjąć w posiłkach i napojach około dwóch i pół litra wody dziennie. Gdyby jej nie było, nie istniałoby życie. Brak wody uniemożliwia uprawę ziemi i hodowlę zwierząt. Bez wody nie ma żywności, a bez żywności nie ma życia.

Czysta woda w przyrodzie występuje rzadko, gdyż często zawiera w sobie rozpuszczone pierwiastki, związki chemiczne, bakterie a także nierozpuszczone sedymenty takie jak piasek czy muł. Woda jaką piją ludzie powinna być czysta i pozbawiona jakichkolwiek domieszek, a jedyne dozwolone domieszki to składniki mineralne. W Polsce wody mineralne dzielą się na następujące kategorie: naturalne wody mineralne – czerpane i rozlewane ze złóż podziemnych, które dzielą się na 3 kategorie: woda wysokozmineralizowana, średniozmineralizowana, niskozmineralizowana. Są także mieszane wody mineralne – mieszanki naturalnych wód mineralnych, a także naturalne wody źródlane – czerpane ze źródeł podziemnych, wody stołowe to wody pochodzące ze zwykłych studni głębinowych.

Wszystkie wymienione powyżej wody mogą być gazowane lub niegazowane. Wody gazowane są nasycone sztucznie dwutlenkiem węgla. Źródłem wody w gospodarstwach domowych jest woda wodociągowa. Woda w każdym gospodarstwie domowym jest artykułem pierwszej potrzeby; jest potrzebna do mycia naczyń, do gotowania posiłków (zupy, makaronu, ryżu, ziemniaków itp.). Z wody przyrządzamy także w kuchni napoje (kompoty, herbatę, kawę itp.). wodę dodajemy także do duszenia mięs, zasmażek, używamy do przygotowywania deserów np. galaretek.