Gałka muszkatołowa

Gałka muszkatołowa miała niegdyś ogromne znaczenie w handlu. Arabscy kupcy sprowadzali ją z Indii, oferując niespotykaną przyprawę największym bogaczom Konstantynopola. Dodajmy, że w tamtych czasach gałka muszkatołowa sama w sobie stanowić mogła respektowany środek płatniczy. Pierwsze pojawienie się przyprawy w Europie przypadło na VI wiek naszej ery. Ciekawostką jest fakt, że początkowo składnik ten był szerzej wykorzystywany w medycynie, jako środek na zaburzenie trawienia, niż w kuchni.

Kulinarne skrzydła rozwinęła na przestrzeni XV wieku, do czego przyczynili się Portugalczycy. Obecnie stanowi przyprawę, która nie tylko nadaje niepowtarzalny smak przygotowanym potrawom, ale również ceniona jest dzięki zdrowotnemu działaniu.

Wspomnieć można, że gałka muszkatołowa pochodzi z muszkatołowca korzennego. Roślina dysponuje również kwiatem muszkatołowym, który jednak jest o wiele bardziej delikatny niż omawiana przyprawa. Niezaprzeczalnie, jedną z głównych cech charakterystycznych tego składnika jest korzenny, odświeżający aromat, który wzbogacić może bigosy, desery i pierniki.

Według niektórych źródeł, gałka muszkatołowa zasilała niegdyś grono cenionych afrodyzjaków o dość dużej mocy. Przez to ochrzczoną ją mianem „przyprawy kochanków”. Mimo tego, że składnik jest często używany w kuchni, należy wystrzegać się jego nadmiernej ilości. Przyprawa jest na tyle silna, że wystarczająca będzie zaledwie jej szczypta.

Jeśli zależy nam na uwolnieniu niezwykłego aromatu, powinniśmy przyprawić nasze dania, ścierając gałkę muszkatołową na tarce, bezpośrednio nad przygotowanymi potrawami. Warto pamiętać, że aromat ten może wzbogacić również lampkę grzanego wina, bądź kufel piwa. Cukiernicy z Indonezji słyną z dość częstego stosowania gałki muszkatołowej przy okazji wyrobu słodyczy.

Poza tym przyprawa może mieć również znaczenie w lecznictwie. Pełni rolę medykamentu, który poradzi sobie z zaburzeniami oskrzelowymi, a także umniejszy nieco problemy związane z reumatyzmem. Dodatkowo dzięki swojemu kojącemu oddziaływaniu na skórę, gałka muszkatołowa jest mile widziana w branży kosmetycznej.

Zdjęcie należy do http://www.flickr.com/photos/dave_fisher/